Kızılcığın faydaları

ev yapımı kızılcık marmelatı

Kızılcığın Faydaları

Kızılcık hakkında bilmeniz gereken her şey

Kızılcık, kızılcık sosu, kızılcık suyu, kızılcık reçeli, kızılcık marmelatı ve tatlılara eklenen kurutulmuş meyve olarak tüketilen kızılcık Anadolu’da yaygın olarak kızılcık marmelatı ve kızılcık reçeli yapımında kullanıldığı gibi batı dünyasında Şükran Günü kutlamalarının favori yemişlerinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da yaklaşık 40.000 dönümlük alanda tarımı yapılan önemli bir yemiştir.

Yüksek besin maddesi ve içerdiği antioksidanlar nedeniyle sağlıklı süper bir besindir. Genellikle “süper yemiş” olarak adlandırılır. Yarım bardak kızılcık sadece 25 kalori içerir bu yüzden diyetleri bozmaz. Doğal Köysev Çiftliği  şekersiz kızılcık marmelatını da diyetlerinizde güvenle kullanabilirsiniz. Kendine özgü mayhoş ekşimsi tadıyla hemen hemen herkesin beğenisini kazanan organik kızılcık marmelatını uygun fiyatlara sitemizde ulaşabilirsiniz.

Köysev etiketli doğal kizilcik marmelati yapimi:

Kızılcık marmelatı, Amasya Göynücek Kafarlı Köyün’de doğal ve geleneksel yöntemlerle köylülerin katkılarıyla yapılmaktadır.

“Popülerliği hergün artan ve sağlıklı süper gıdalar arasında yer alır. kalorisi düşüktür, C vitamini, A vitamini ve K vitamini gibi önemli vitaminleri içerir. “

Kızılcığın Yararları

Araştırmalar sonucu Kızılcık idrar yolu enfeksiyonu riskini düşürmesi, belirli kanser türlerinin önlenmesi, gelişmiş bağışıklık fonksiyonu ve kan basıncının düşmesi ile ilişkilendirilmiştir. Hakkında hızlı gerçek bilinmesi gerekenler: Kızılcık popülerliği hergün artan ve sağlıklı süper gıdalar arasında yer alır. Kızılcığın kalorisi düşüktür, C vitamini, A vitamini ve K vitamini gibi önemli vitaminleri içerir. Ayrıca, çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilecek bir antioksidan olan proantosiyanidinleri (PAC’ler) de içerirler. İyi bir K vitamini kaynağı oldukları için, kan sulandırıcı kullanan kişiler ekstra kızılcık tüketmeden önce doktorlarına sormalıdır.

Çeşitli olası sağlık yararları :

Meyve ve sebzelerin yüksek oranda olduğu bir diyetlerin sağlık açısından yararları olduğu bilinen bir gerçek. Tarihsel olarakta, Amerikan yerlileri tarafından mesane ve böbrek hastalıklarının tedavisi için kullanılmıştır.

Kızılcıkların sağlığı geliştirebileceği bazı yollar :

1) İdrar yolu enfeksiyonları, Kızılcık, özellikle de tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarını önlemedeki rolü belki de en iyi bilinen özelliğidir. Kızılcıklardaki yüksek antioksidan proantosiyanidinlerin (PAC) bazı bakterilerin idrar yolu duvarlarına yapışmasını önlemeye yardımcı olur. Dr. Timothy Boone, PhD, Teksas A&M Sağlık Bilimleri Merkezi Houston Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı

2) Kardiyovasküler Hastalık Bazı kanıtlar kızılcıklardaki polifenollerin kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini ileri sürüyor. Bunu trombosit oluşumunu önleyerek ve anti-enflamatuar mekanizmalarla kan basıncını azaltarak yapar.

3) Kanser : Araştırmalar, besinlerin tümör ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini ve prostat, karaciğer, meme, yumurtalık ve kolon kanserlerini olumlu yönde etkileyebileceğini göstermiştir.

4) Diş; Kızılcıklarda ki proantosiyanidinler ayrıca ağız sağlığına da yarar sağlayabilir . Bunu, Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki Oral Biyoloji Merkezi ve Eastman Diş Hekimliği Anabilim Dalı araştırmacılarına göre bakterilerin dişlere bağlanmasını önleyerek yapıyorlar. Kızılcık ayrıca diş eti hastalığının önlenmesinde de faydalı olabilir.

Kızılcık besin değerleri

Bir yarım fincan veya 55 gram kıyılmış kızılcık şunları içerir :

55 gram kıyılmış kızılcığın kalorisi 25’dir

0.25 gram (g) protein

0.07 g yağ

2.35 g şeker dahil olmak üzere 6.6 g karbonhidrat

2 g lif

5 miligram (mg) kalsiyum

0,12 mg demir

3,5 mg magnezyum

6 mg fosfor

44 mg potasyum

1 mg sodyum

0.05 mg çinko

7.7 mg C vitamini

0.5 mikrogram (mcg) folat DFE

35 IU A Vitamini

0.72 mg E vitamini

2.75 mcg K vitamini

Kızılcık ayrıca B vitamini tiamin, riboflavin, niasin ve B6 vitamini içerir. Bunlar iyi bir C vitamini, lifi ve E vitamini kaynağıdır .

Kızılcığın olası zaraları

Kan inceltici ilaç kullananlar kişiler aniden kızılcık alımını artırmamalıdır. Bu, böbrek taşlarının oluşumunu teşvik edebilir. Böbrek taşı öyküsü olan kişiler, kızılcık alımını artırmadan önce sağlık uzmanlarıyla konuşmalıdır.

Amasya köysev çiftliğimizde doğal , katkısız yaptığımız kızılcık marmelatı fiyatı  :  öğrenmek için lütfen satış sayfamıza uğrayınız

Şimdiden afiyet olsun.

Bu yazımızda kızılcığın faydalarını anlatmaya çalıştık. ilginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz diğer yazılarımız için blog sayfamızı ziyaret ediniz.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir