Trabzon Hurma Faydaları

trabzon hurması

Trabzon Hurması yöresel isimler

Türkiye : Trabzon hurması yada Cennet Hurması

Doğu hurması, Çince veya Japon hurması, kaki

Plaqueminier, kaki, raquemine (Fr)

Endonezya: kesemek, buah kaki

Malezya: buah kaki, buah samak

Kamboçya: tonloëp

Tayland: phlap çene (ortada)

Vietnam: thi, hong.

“Kaki” ismi Japon kökenlidir.

“Çin ve Japonya’da 1000’den fazla oryantal hurma çeşidi bulunmaktadır. Ağaç canlılığı ve alışkanlıklarında ve tüm meyve özelliklerinde: şekil, büyüklük, renk, tat, vb. Büyük ölçüde değişirler. Genellikle büzücü (örneğin “Hachiya”) ve büzücü olmayan (ör. “Fuyu”, önde gelen cv olarak sınıflandırılırlar. ) “

Trabzon Hurması köken ve coğrafi dağılım

Oryantal Trabzon hurması, eski zamanlarda Japonya’ya tanıtıldığı Çin’in klasik meyvelerinden biridir. Çin ve Japonya, ticari tarımın ana alanları olmaya devam etmektedir ancak İtalya, İsrail, Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (Kaliforniya) daha küçük merkezler gelişmiştir. Güneydoğu Asya’da Java, Sumatra, Malezya ve kuzey Tayland’da sınırlı bir ölçekte yetiştirilir.

Trabzon Hurması Kullanımları

Hasattan sonra sıkılığını yitiren yumuşak olgun meyveler taze yenebilir veya kağıt hamuru püre, dondurma, reçel, jöle, vb. Halinde işlenebilir. Bazı sıkılaştırıcı çeşitler farklı bir şekilde kurutulmuş bir ürün haline getirilebilir.

Trabzon Hurması, kumaşları veya kağıtları boyamak için dayanıklı hale getirmek için kullanılır; Ana uygulama şimdi bazı el sanatlarındadır. Trabzon Hurması ayrıca Japon pirinç şarabının demlenmesinde proteolitik bir ajan olarak ve yüksek tansiyonu azaltmak için tıbbi olarak kullanılır.

Trabzon Hurması Üretim ve uluslararası ticaret

Alanlar ve üretim hakkında çok az bilgi var. 1986’da Japonya’nın mahsulü toplam 27.000 ha alandan 291.000 ton idi. Ürüne büyük ilgi var ve ticari üretim Yeni Zelanda ve Avustralya’ya yayılıyor. Uluslararası ticaret de genişliyor; İsrail’in 1500 hektarlık oryantal Trabzon hurması meyvesi, “Sharon meyvesi” olarak satıldığı Avrupa’ya yolunu buluyor.

Güneydoğu Asya’da, Sumatra’daki Toba Gölü’nün kuzeyindeki bölge, diğer ülkeler tarafından sağlanan daha kaliteli meyvelerden artan rekabetle karşı karşıya kalan bir ticaret olan Singapur’a yıllık 1500 ton kadar gemi gönderirdi. Doğu ve batı Java’da, Malezya’daki Cameron Highlands ve kuzey Tayland’da üretim yalnızca yerel öneme sahip.

Trabzon Hurması Özellikleri

Sıkılaştırma, meyve dokuları boyunca dağıtılmış özel tanen hücrelerinde, Trabzon hurması “kaki-tanen” tanen çözünür bir tanenin varlığına bağlıdır. Sıkılaştırıcı meyveler -20 ° C’de derin dondurulur ve eritilir, hücreler yırtılır. Serbest bırakılan tanen, meyvada ki proteinlere kendini bağlar, böylece etkisiz hale gelir. Bu meyveler yumuşaktır ve ince, pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Olgunlaşmamış meyveler yenildiğinde, tanen hücreleri yırtılır ve salınan tanen, ağız dokularındaki proteine ​​bağlanır, bu da kuru ve hoş olmayan bir his verir. Reaksiyon deri yapmak için hayvan derilerinin tabaklanması gibidir. Tanenin doğal veya yapay olgunlaşma altında nasıl etkisiz hale getirildiği açık değildir, ancak tanen hücrelerinin içeriğinin çözünmeyen forma pıhtılaşması en önemli adım olarak kabul edilir.

Neredeyse bütün meyveler yenilebilir ancak cilt büzücü kalabilir. 100 g’lik yenilebilir kısım başına, meyve yaklaşık olarak: su 80 g, protein 0.7 g, yağ 0.4 g ve karbonhidratlar 19.6 g, esas olarak fruktoz ve glikoz içerir. Trabzon hurması meyveleri potasyum ve A vitamini bakımından zengindir. Enerji değeri 100 g başına 320 kJ’dir.

Trabzon Hurması Açıklama

Yavaş büyüyen, çalılıklı, çentikli,  yaprak döken bir ağaç, 15 m boyunda, kısa bir çarpık gövde ve bol dallı.

Dalgalı, alternatif, kısa saplı yaprakları; 3 cm uzunluğunda yaprak sapı; bıçak ovat-oval ila eliptik, 5-25 cm x 2.5-15 cm, apeks geniş veya yuvarlak ve kısa aküminat, kırmızı renkli, koyu yeşildir.

Erkek çiçek veya küçük dişi çiçeklerden oluşan küçük 3-5 çiçeklikten oluşan çiçeklerden oluşan çiçeklenme; Bazı çeşitlerde, aksi halde erkek bir kümenin merkezi çiçeği hermafrodittir.

Çiçekler 4-merous, yeşilimsi sarı; kaliks süresinin iki katı kadar korolla erkek çiçekler, 14-24 korolun tabanındaki çiftler halinde yerleştirilir; dişi çiçekler iki 2.5 mx 6 cm uzunluğa sahip iki dikdörtgen mızraklı yaprak yeşili tokası, 4 cm x 6 cm’ye kadar olan bir çan çiçeği, 4 loblu bir 4 kiloleli korolla, 8 veya 16 stainodları olan sarkık ve sarkıktır. ve hücre başına 1 ovül içeren 8- veya 10 hücreli bir over.

Meyvesi, domatesi andıran ve genişleyen sarımsı, yeşilden kırmızıya değişen boyutta daha da değişken olan, sıkıntılı, dörtgen şeklinde küresel bir meyve; mesocarp kalın, yenilebilir, içinde yenilebilir endokarpın ince ceketleri her bir tohumun ya da yerinin etrafına gömülür

Bir tarafta düzleştirilmiş oval, dikdörtgen, 0-10 Tohumlar.

Trabzon Hurması büyüme ve gelişme

Oryantal Trabzon hurması tropikteki eşit iklimlerde bile yıllık sürgün büyümesi, çiçeklenme, meyve verme ve yaprak dökülmesi döngüsüne sahiptir. Sürgünler, önceki döngüde oluşan dinlenme tomurcuklarından ortaya çıkar. 4-6 hafta boyunca uzarlar ve çiçek tomurcukları, genellikle sürgündeki 2-4 bazal yaprağın eksenlerinde görülür. Terminal vuruşu meristemi durdurur ve yapraklar olgunlaştığında çiçekleri açar. Aynı zamanda, aksiller tomurcuklarda yaprak primordia oluşumu hızlandırılır; çiçeklenme başlangıcında tomurcuk bazal primordia’nın baltalarında başladığında, büyüme mevsiminin yarısında tekrar yavaşlar. Normalde sadece bir sürgündeki en üstteki 2 veya 3 tomurcuk çiçek baş harflerini içerir. Çok az meyvesi olan kuvvetli bir şekilde büyüyen ağaçlarda, en üstteki yaprak axilden ikinci bir sürgün büyümesi olabilir; Bu şekilde, bir sonraki döngü için potansiyel çiçekli sürgünler kaybolur. Meyvelerin olgunlaşma zamanlarında çiçeklenmeden 7 ay sonra yapraklar dökülür ve ağaçlar birkaç ay boyunca yapraksız kalır.

Başlıca çeşitler sadece erkek steril çiçeklere sahiptir. Partenokarpik meyve seti yaygındır, ancak erken dönem meyve düşüşünü azaltmak ve özellikle büzülmeyen çeşitler için meyve kalitesini arttırmak için tozlaşma sıklıkla istenir. Bu nedenle, çeşitlerin seçimi ve gerektiğinde tozlayıcılar – karmaşıktır ve Güneydoğu Asya’da tanıtılan çeşitlerin test edilmesi, başarı veya başarısızlığı açıklamak için bitkisel biyoloji çalışmasını içermelidir.

Subtropiklerde ağaçlar ilkbaharda çiçek açar ve meyve sonbaharda olgunlaşır. Doğu Java’da ağaçlar Kasım, Aralık aylarında çiçek açar, yağmurlu mevsimde erkendir ve hasat Haziran, Temmuz aylarındadır. Cüce çeşitler ekimden 2-3 yıl sonra ortaya çıkar; daha güçlü çeşitlerin, kayda değer bir mahsul üretmesi 2 yıl alır. Güneydoğu Asya’da, özellikle meyve tutumu sırasında aşırı yağış nedeniyle, yıllarca ağır damlacıkların ağırlaştığı bienal yatağa yönelme eğilimi vardır.

Meyvenin boyutunun, kaliks boyutundan güçlü bir şekilde etkilendiği bulunmuştur. Eğer meyve küçükken kaliks yapay olarak azalırsa, meyvenin büyümesi azalır. Kaliks, meyve derisinden farklı olarak birçok stomaya sahiptir ve meyvenin solunum organı olarak işlev görür.

Trabzon Hurması Diğer botanik bilgi

Oryantal Trabzon hurmasının progenitörünün Assam, Burma, Yunnan, Tayland ve Hint-Çin’deki subtropikal ormanın bir türü olan Diospyros roxburghii Carriere olduğuna inanılmaktadır . D. roxburghii daha kıllı, özellikle meyvesi ve diploid (2 n = 30) iken, D. kaki hekzaploid (2 n = 90). D. kaki’nin dallanması , muhtemelen kısmen vejetatif yayılımın bir sonucu olarak çok daha dağınıktır.

Çin ve Japonya’da 1000’den fazla oryantal hurma çeşidi bulunmaktadır. Ağaç canlılığı ve alışkanlıklarında ve tüm meyve özelliklerinde: şekil, büyüklük, renk, tat, vb. Büyük ölçüde değişirler. Genellikle büzücü (örneğin “Hachiya”) ve büzücü olmayan (ör. “Fuyu”, önde gelen cv olarak sınıflandırılırlar. ) çeşitler. Bir ara grup, çekirdeksiz olduğunda büzücü kalan ve yeteri kadar tohum içermeleri durumunda olgunlaşma öncesinde büzülmelerini kaybeden çeşitler tarafından oluşturulur. Sıkılaştırıcı olmayan meyveleri olan çeşitler Japonya’da seçilmiştir. Bu meyve, ağaçta olgunlaşırken büzülme kaybına neden olur ve sertleşince yenilebilir. Bu çeşitler, subtropiklerdeki taze meyve pazarında aslan payına sahiptir, çünkü raf ömrü çok daha uzundur. Lezzet hafif, tatlı ve kavun gibidir. Ancak,

Endonezya’da çekirdeksiz büzücü meyve taşıyan dişi çiçekleri olan ağaçlar yetişir; Hisse senedinin Çin’den bir asır önce tanıtıldığına inanılıyor. 1930’larda Garut bölgesinde (Java) tanıtılan diğer çeşitler, iyileşmemiştir. Malezya’daki çeşitler büzücü ve ekilir; Bunlardan en yaygın olanı 3 çiçekli sire sahip ağaçlar, terminal çiçeği hermafrodit, diğer ikisi erkektir.

Trabzon Hurması Ekoloji

Subtropikal kökenli olmasına rağmen, oryantal Trabzon hurması tropik dağlık bölgelerde olanlar da dahil olmak üzere bir dizi ılıman ılıman iklime uyarlanabilir. Güney Doğu Asya’daki deneyimler, belirgin bir mevsimsel iklime gerek olmadığını göstermektedir. Yetiştirme, 1000 m’nin üzerindeki yaylalarda başarılıdır; fakat ovalarda, örneğin Kuching’de (Sarawak) yatak ağaçlarının örnekleri vardır. Korunaklı alanlar rüzgarın hassas genç yapraklara zarar vermesini önlemek ve meyvelerde oluşan lekeleri önlemek için önemlidir. Ağaçlar çok çeşitli toprakları tolere eder, ancak çok ağır olmayan iyi süzülmüş derin topraklarda yüksek verim elde etmek çok kolaydır. Önerilen pH 5.5-6.5 arasındadır.

Trabzon Hurması yayılım ve dikim

Endonezya ve Malezya’da yayılma normalde birkaç yaşına kadar olan kök emicilerin ayrılması ile gerçekleşir. Tohumdan üretilen bitkiler sapkın ve zayıf dallı olma eğilimindedir. Subtropiklerde propagasyon normal olarak olgun tomurcukları fide stoğuna aşılamaktır. Kesimler kök salması çok zordur.

Doğru şekilde üremenin zamanlaması çok önemlidir, çünkü eğer doğal sürgün büyüme periyodu, büyüme süresinin uzaması yıllarca sürecekse, oryantal Trabzon hurması için tuhaf bir problemdir. Aynısı nakli zamanlaması için de geçerlidir; tarla dikimi, ağaçlar yapraksız olduğunda, kökleri sağlam tutmaya özen gösterilerek yapılır. Boşluk çeşidinin canlılığına bağlıdır; öneriler 6 m x 4,5 m (370 ağaç / ha) ile 5 m x 2,5 m (800 ağaç / ha) arasında değişmektedir. Tropiklerde büyüme daha kuvvetli olma eğilimindedir ve daha geniş mesafeler yaygındır.

 Trabzon hurması çiftçilik

Bienal yatağa olan eğilimi bastırmak için dağılma ve çiçek inceltme önerilir. Buna ek olarak meyveler kaliteli meyve elde etmek için her atışta bir veya en fazla iki tane inceltilmelidir. Gübrenin veya gübrenin temel uygulaması hasattan 1-2 ay öncedir. Aşırı azottan kaçınılmalıdır, çünkü daha kuvvetlidir, erken meyve düşmesini kötüleştirir ve meyvenin o kadar hızlı büyümesini sağlar ve Trabzon hurmasının altında bir boşluk oluşur.

Trabzon hurması hastalıklar ve zararlılar

Büyük üretim merkezlerinde sayısız hastalık ve zararlı böcekler ortaya çıkıyor, ancak Güneydoğu Asya’daki önemi doğrulanmadı. Siyah yaprak lekeleri, pembe hastalığı ( Corticium salmonicolor ), yaprak merdaneleri, yaprak yiyen böcekler ve – kurak mevsimde, Java ağaçlarındaki çeşitli yaprak bitleri bulunur.

Trabzon Hurması Hasat

Meyve, ağaçtan kesilerek toplanır, böylece kaliks meyveye bağlı kalır. Olgunlaşmamış meyve lezzet ve tatlılık geliştiremez ve Japonya’da ten rengi en uygun olduğunda her çeşidin seçilmesini sağlamak için renk çizelgeleri kullanılır. Çeşitlerin çoğu soğuk hava depolarında 2-4 ay boyunca -1 ° C ile + 1 ° C arasında saklanabilir.

 

Trabzon Hurması hasat sonrası taşıma

Sıkılığın üstesinden gelmek ve etli bir gevrek dokuyu korumak için, meyveler yarı olgun halde toplanır Bu şekilde işlenen meyveler tatlı ve katıdır, ancak Trabzon hurması cildinde toz halinde beyaz kireç lekeleri bulunur. Sıkılaştırmanın giderilmesi için diğer yöntemler arasında, hasat edilmiş yarı olgun meyvelerin kapalı odalarda işlenmesi yer alır. İşlemler titiz, çeşitlere özgü ve zaman alıcıdır; sonuçlar meyvenin homojenliğine bağlıdır. Meyveler ayrıca kaynar suya bırakılabilir ve gece boyunca ıslanmasına ve soğumasına izin verilebilir. Etilen işlemi ayrıca olgunlaşmayı da hızlandırır.

 

Sıkılaştırma, meyve kuruduğunda da kaybolur. Kurutma mükemmel incir benzeri bir ürün hazırlamak için kullanılır. Meyveler güneşte veya 35 ° C’de tutulan odalarda kuruması için SAP tarafından soyulur ve gerilir. Yarı kuru meyveler, ahşap bir preste kademeli olarak yassılaştırılır ve tekrar kurutulur. Nihai ürün beyazdır çünkü şeker yüzeyde kristalleşir.

Trabzon Hurması genetik kaynaklar ve ıslah

Güney-Doğu Asya’da, özellikle büzücü olmayanlar olmak üzere çok çeşitli çeşitlerin test edilmesine ilgi duyulmaktadır ve Malezya Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (MARDI) bu amaçla birçok bitki ithal etmiştir. Çin’deki (Meyve Yetiştirme Enstitüsü, Mei İlçesi, Shensi Eyaleti), Japonya’da (Akitsu Şubesi Meyve Ağacı Araştırma İstasyonu, Akitsu, Hiroşima) ve Tayland’da (Bahçe Bitkileri Bölümü, Kasetsart Üniversitesi, Bangkok) başka germplazm koleksiyonları bulunmaktadır.

Oryantal Trabzon hurması tropik yaylalar için en iyi meyve ağaçlarından biridir. Montan topraklarının korunması için de değerli olabilir. Şimdiye kadar çoğu meyve yerel olarak satıldı. Pazarın genişlemesi daha iyi kalitede meyve gerektirecektir; bu, daha yoğun hayvancılık, doğru zamanda hasat giderici tedaviler de dahil olmak üzere hasat sonrası elleçlemeye daha fazla dikkat verilerek sağlanabilir.

Köysev çiftliği trabzon hurması kurusu deneyebilirsiniz. Sipariş için lütfen uğrayınız

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir