Bebek tarhanası

bebek tarhanası

Bebek Tarhanası

Bebek tarhanası, bizim evde ev sevilen çorbadır bebek tarhanası. Ne kadar faydalı olduğunu bildiğimden oğluma da yedirmek istedim. Minik bir beden olunca da her şeyin en doğalını en vitaminlisini aramaya başladım. Malum büyük şehirlerde yaşayan anneler olarak evde kendi bebek tarhanası yapmamız bazen pekte mümkün olamaya biliyor.  Ailem  köyde yaşadığından ben şanslılardanım. Birkaç ayda olsa büyük şehirlerden kaçıp ayağını toprağa basabilenlerden yani.

“Köysev’i ben ve benim gibi arayışta ki anneler için kurmaya karar verdiğimde tek dileğim miniklerimizin beğenisini kazanmak oldu. En kıymetlilerimiz herşeyin en iyisini hak ediyor çünkü “

Bebek tarhanası tarifi:

Bebekler için tarhana. İlk bebek tarhanamızı annem oğlum için hazırlamıştı. Özene bezene kendi tarlalarımızda yetiştirdiğimiz en doğal sebzelerle. Oğlum için tarhana çorbası yaptığım bir gün bir arkadaşım da oğluyla beraber misafir oldu bana. Kendi oğluma yedirirken minik Demir bebekte annesinden çorba istedi. Sadece özendiği için istediğini düşünürken afiyetle bir kase çorbayı içişi hepimizi hele de annesini çok şaşırttı. Aslında şimdi düşünüyorum da minik Demir benim bu yoldaki en büyük motivasyon kaynağım oldu. Yaptığımız ilk bebek tarhanası sevimli bir minik tarafından tam not almıştı. Böylece bebek tarhanası yapmaya karar verdik.

Köysev’i ben ve benim gibi arayışta ki anneler için kurmaya karar verdiğimde tek dileğim miniklerimizin beğenisini kazanmak oldu. En kıymetliler imiz her şeyin en iyisini hak ediyor çünkü.

Bebek için tarhana çorbası ne zaman verilir?

Uzmanlar bebeklerimize ilk 6 ay boyunca sadece anne sütünü önermektedir. Fakat bebeğin gelişimine göre bazen bebek sebze çorbalarına biraz daha erken başlayabiliyoruz. 6 aylık bebek tarhanası Örneğin ben anne sütüm yetersiz olduğundan 6. Ayda ek gıdaya geçmek zorunda kalmıştım. Fakat bebekler için sebze çorbalarına geçişler kontrollü bir şekilde ve alerjik durumlar dikkate alınarak yapılmalıdır. Bebeklerimize gelişimine göre 6. aydan sonra bebek tarhana çorbası verilebilir.

Bebeklere tarhana çorbası:

Köysev bebek tarhanasını yüzde yüz yerli tohumdan Amasya’daki kendimize ait tarlalarda üretilen sebzelerimizi kullanarak yaptık. Tüm üretim aşamamızı Köysev sosyal medya (@koysevciftligi) hesaplarımızdan adım adım takip edebilir her türlü fikir ve önerilerinizi Whatsapp ( 0543 628 28 58 ) hattımızdan bize iletebilirsiniz.

Bebek tarhanamızı tam buğday unundan, köylü kadınlarımızın emeği süzme yoğurt kullanarak içine herhangi bir tuz ya da salça ilavesi yapmadan ürettik. İçine ıspanak , havuç, kırmızı biber, yeşil biber ,maydanoz ,dereotu ,taze nane, soğan ilave ederek besleyiciliğini arttırdık. Tüm sebzelerimizi önce tek tek haşladık sonrasında yoğurdunu ve kontrollü şekilde tam buğday ununu ilave ederek yoğurduk ve üzerini örterek ekşimeye bıraktık. 2 gün boyunca ara ara yoğurduktan sonra yağlı kâğıtların üzerine parça parça sererek kurutma odamızda kurumaya bıraktık. İyice kuruyan hamuru eleklerden geçirerek olabildiğince un haline getirdik. Böylece Köysev bebek tarhanası miniklerimizin beğenisine hazır hale getirdik.

 

Bebek tarhanası nasıl pişirilir?

Biz ailecek tarhana çorbasını çok ekşi sevmediğimizden olabildiğince benim ve oğlum gibi sevenler için tarhanayı yapım aşamasında sadece 2 gün beklettik. Ben pişirirken bir miktar zeytin yağında 3-4 kaşık tarhanayı birkaç dakika kavuruyorum böylece tarhananın kokusu tamamen gitmiş oluyor. Arzuya göre siz kavurmadan bir miktar suda tarhanayı incelterek tencereye koyup pişirebilirsiniz. İçine yağ ya da başka bir ilave yapmak tamamen annelerimizin tercihine kalmış.

Köysev bebek tarhanasını gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Bir anne olarak ne istediğinizi biliyorum çünkü aynı kaygıları bende çocuklarımın beslenmesi için taşıyorum.

bebek tarhanası satış  bu linkten ulaşabilirsiniz

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir