Kızılcık

kızılcık meyvesi

SÜPER MEYVE KIZILCIK

Kıpkırmızı rengiyle ister dalında ister tezgahta bakmadan geçmediğim, daha sonrasında ki araştırmalarımızda asıl mucizenin içinde saklı olduğunu keşfettiğim kızılcık meyvesi aslında kökeni kuzey Amerika’ya dayanan bir besindir.

Tarihsel olarak, Yerli Amerikalılar kızılcıkları mesane ve böbrek hastalıkları için bir tedavi olarak kullanırken, İngiltere’den ilk yerleşimciler onları kötü iştah, mide şikayetleri, kan bozuklukları ve iskorbüt tedavisinde kullandılar.

Birçok insan, yüksek besin ve antioksidan içeriği nedeniyle kızılcıkların bir süper gıda olduğunu düşünmektedir .

Ayrıca 34 klinik öncesi çalışmanın 2016 incelemesi , kızılcıkların veya kızılcıklardaki bileşiklerin test tüplerindeki kanser hücreleri üzerinde çeşitli yararlı etkileri olduğunu ortaya koymuştur.

Aslında, araştırmalar kızılcıklar da ki besinleri daha düşük idrar yolu enfeksiyonu (İYE) riskine , belirli kanser türlerinin önlenmesine, bağışıklık fonksiyonunun iyileşmesine ve kan basıncının düşmesine bağlamıştır .Daha çok kadınlarda görülse de son dönemlerde erkeklerde de sıkça görülen idrar yolu enfeksiyonunda kızılcığın faydası bilimsel olarak da kanıtlanmıştır . Kızılcığın sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkilerinin keşfedilmesiyle beraber bununla ilgili kanıtlarda , diğer faydalara ek olarak, 2018 tarihli bir çalışmada Gıda ve Tarım Bilimi Dergisi’nde bildirildi .

Ayrıca 34 klinik öncesi çalışmanın 2016 incelemesi , kızılcıkların veya kızılcıklar da ki bileşiklerin test tüplerindeki kanser hücreleri üzerinde çeşitli yararlı etkileri olduğunu ortaya koymuştur.

Bunlar dahil:

kanser hücrelerinin ölümünü tetikleme

kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatma

inflamasyonu azaltmak

İnceleme ayrıca kızılcıkların kanser büyümesini ve yayılmasını destekleyen diğer birkaç mekanizmayı da etkileyebileceğini düşündürmektedir.

Kanserli insanlar üzerinde yapılan testler sınırlı olmasına rağmen, bu bulgular standart tedavilerin yanı sıra bazı kanserlerin gelecekteki yönetimi için umut vaat etmektedir.

Yapısal olarak kızılcık meyvesi uzun ömürlü bir meyve değildir. Mevsiminde birkaç hafta içinde tezgahlarda ki yerini alır ve kaybolur.

Bu süper besinden uzun süreli faydalanabilmek adına  kızılcık meyvesini marmelat veya kızılcık reçeli olarak tüketebileceğiniz gibi komposto yada sıkarak meyve suyu olarakta tüketebilirsiniz.

Aslında bu meyve bazı yörelerde farklı isimle de anılmakta. Amasya ve çevresinde zual bazı yörelerde de kiren ismiyle bilinirmiş.

Köyümüzün en yaşlılarından Hasan amcamız hayvanlarını otlatırken selam verip ne yapıyorsunuz diye sormuş bizde kızılcık marmeladı deyince de ne olduğunu anlayamadığından merakla gelip bakmıştı😊

O zaman öğrenmiştim bizim memlekette adının zual olduğunu.

Çocukken köye ziyarete gittiğimizde elimizi küçük kaseler alır nereye gittiğimizi sorana da böğürtlen toplamaya gidiyoruz derdik. Bazıları tekrar tekrar sorardı ne toplamaya gittiğimizi büyüdükçe anladık çünkü böğürtlenin adı karamukmuş meğerse köyde. Sürekli eve gelene kadar yiyip bitirdiğimizden de kaseler hep boş gelirdik eve. İşte yıllar sonra kızılcık o günleri anımsattı bana. Meğerse böğürtlen değil karamukmuş, kızıkcık değil zualmiş.

Doğal ürettiğimiz Köysev Kızılcık Marmelatını deneyebilirsiniz. Sipariş için lütfen tıklayınız.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir