Kızılcık Suyu Faydaları

kızılcık suyu

Kızılcık suyunun faydaları nelerdir?

Kızılcık suyunun faydaları üzerine araştırmalar çoğunlukla başlangıçtır, ancak antioksidan ve antibakteriyel faydalar umut vericidir. Yarım bardak doğranmış kızılcık şunları içerir :

25 kalori

0.25 gram (g) protein

0.07 g yağ

2,35 g doğal şeker dahil olmak üzere 6,6 g karbonhidrat

2 g lif

4.4 miligram (mg) kalsiyum

0.12 mg demir

3.3 mg magnezyum

6 mg fosfor

44 mg potasyum

1.1 mg sodyum

0.05 mg çinko

7.7 mg C vitamini

0.5 mikrogram (mcg) folat DFE

35 uluslararası birim A vitamini

0.72 mg E vitamini

2.75 mcg K vitamini

Kızılcıklar da dahil olmak üzere bir dizi hayati B vitamini içerir:

B-1 vitamini (tiamin)

B-2 vitamini (riboflavin)

B-3 vitamini (niasin)

B-6 vitamini

Bazı araştırmalar, kızılcık suyunun enfeksiyonları önleyebileceğini, kronik hastalığın şiddetini geciktirebileceğini veya azaltabileceğini ve yaşa bağlı oksidatif hasarı önleyebileceğini bulmuştur. Çoğu sağlıklı insan için kızılcık suyu güvenlidir.

Ayrıca iyi bir C vitamini kaynağıdır.

C vitamini güçlü, doğal bir antioksidandır. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre, C vitamini şunları yapabilir :

Hastalığa neden olan serbest radikallerin neden olduğu bazı hasarları engeller, bitki kaynaklarından demir emilimini artırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, yara iyileşmesi için kollajen üretimini destekler. Daha yüksek lif alımı, bir kişinin aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi sağlık durumu geliştirme riskini azaltmasına yardımcı olabilir.

1-İnme

2-koroner kalp hastalığı

3-hipertansiyon

4-yüksek kolestorol

5-şeker hastalığı

6-şişmanlık

7-bazı gastrointestinal durumlar

Artan lif alımı, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürebilir, insülin duyarlılığını artırabilir ve obezite olan insanlar için kilo kaybını artırabilir.

E vitamini , bağışıklık fonksiyonunda rol oynayan yağda çözünen bir antioksidandır . Bir kişinin serbest radikallerle ilişkili kronik durumları önlemesine veya geciktirmesine yardımcı olabilir , örneğin: kalp hastalığı, kanser, katarakt ,Alzheimer hastalığı ,artrit.

Kızılcık suyundaki bileşenlerin bazıları, zararlı serbest radikallerle savaşan antioksidanlar veya bileşiklerdir. Antioksidanların varlığı, kızılcıkların ve kızılcık suyunun vücudun dokularında yaşa bağlı hasara karşı savaşmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir. Kızılcıklardaki bazı kimyasallar virüs ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olabilir.

2011 yılında yapılan bir araştırmada kızılcıkların yedi bakteri mikroplarının büyümesini engellediği bulundu. Çalışma, kızılcık veya kızılcık suyunun insanlarda bu mikroplarla enfeksiyonu önleyip önleyemeyeceğini değerlendirmedi.

Benzer şekilde, 2010 yılında yapılan bir araştırmada , kızılcıkların , gıda kaynaklı hastalıkların ortak bir nedeni olan norovirüs de dahil olmak üzere bazı virüslerle savaşabileceği bulundu .

Araştırmanın yazarları, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor, ancak kızılcıkların gıda kaynaklı hastalıkları tedavi etmek veya önlemek için yararlı bir yöntem olabileceğini savunuyor.

Doğal ürettiğimiz Köysev Kızılcık Marmelatını deneyebilirsiniz. Sipariş için lütfen tıklayınız.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir