Menemen Tarifi

menemenlik tarif

MENEMEN (TÜRK USULÜ KARABİBERLİ ÇIRPILMIŞ YUMURTA)

Menemen yapımı, Menemen, biber, domates, soğan ve baharatlarla pişirilmiş çırpılmış yumurta yemeğidir. İnanılmaz derecede tatmin edici. İşte tarifi.

“Harika gözüküyor, değil mi? Bir çatal al 😊”

Omletinizi yepyeni bir seviyeye getiren bu menemen yapımı Türk tarifinin de tadını çıkaracaksınız.

Menemen’den bahsediyoruz ve kahvaltınıza biraz rock’n roll yapacak. Veya akşam yemeği!

Menemen yapımı, tamamen tavada yağ ile pişirilmiş yumurta, biber, domates ve baharat içeren geleneksel bir Türk yemeğidir. Shakshuka gibi, kahvaltıda da servis edebilirsiniz, ancak olabilir ve genellikle ana yemek olarak servis edilir.

Tüm tava sosu için genellikle bazı huysuz ekmek ile servis edilir ve kesinlikle tavsiye ederim. O harikanın boşa harcanmasını istemiyorsun.

Menemen’i nasıl yaptığımız hakkında konuşalım, olur mu?

MENEMEN NASIL YAPILIR – TARİF YÖNTEMİ

İlk önce , büyük bir tavayı orta ateşte ısıtın ve zeytin yağınızı ekleyin.

Bazı soğanları, biberleri ve pul pullarını atıp her şey güz elleşene ve yumuşayana kadar yaklaşık 5 dakika pişirin .

Anladığım kadarıyla, geleneksel Menemen ile soğan dahil olup olmadığı hakkında tartışma var , bu yüzden onları atlamak için çekinmeyin. Onları ekledim çünkü lezzetini seviyorum.

Daha sonra biraz sarımsak ekleyin ve sarımsak kokusunu duyana kadar bir dakika daha pişirin. Çok iyi.

Domatesin ize biraz tuz ve karabiber ekleyip karıştırın. Domates yumuşayana ve meyve sularının bir kısmını kaybedinceye kadar onları pişirin. Tavanın kurumasına izin vermeyin. 10 dakika kadar.

Daha sonra yumurtaları bir kasede çok hafifçe çırpın, daha sonra tavaya dökün.

Yumurta karışımının sosunuzun birçok köşesine ve kızılcıklarına damlamasını sağlamak için tavayı biraz eğin . Karıştırmayın.

Onları birkaç dakika pişirin ya da yumurtalar kurumaya başlayın. Ateşten alın ve yumurtaların ılık sosla birkaç dakika daha pişmesini sağlayın. Yumurtalarınızı daha çok ayarlamayı tercih ediyorsanız, istediğiniz kadar daha uzun pişirin.

Taze otlar, ufalanmış beyaz peynir ve baharatlı biber gevreği serpin . Isıtılmış ekmek veya ekmeği ile servis yapın.

Harika gözüküyor, değil mi? Bir çatal al 😊

 

MENEMEN TARİF NOTLARI

Menemen yapımı, Yağ. Bu tarifin bir anahtarı kullandığınız yağ miktarıdır. Çok fazla yağ gibi gelebilir, ancak yemeğin son tadı için gereklidir, bu nedenle yağa zarar vermeyin.

Ekmek. Geleneksel olan ekmekle servis edebilirsiniz, ancak Menemen’imize ekmeği ile güzel bir kahvaltı servis etmekten de zevk alıyoruz.

Öğün Değişimi. Menemeninize ana yemek olarak hizmet etmek istiyorsanız, daha fazla yemek yapmak için ufalanmış sosis veya tavuk gibi bazı etleri kolayca ekleyebilirsiniz.

Menemen, Halep biberleri veya Urfa Biberi gibi Türkiye bölgesinden biber kullanabilirseniz , ancak bölgenizde yetişen veya satılan yerel biberleri tüketebilirsiniz.

En iyi seçenekler kırmızı biberler veya Corno di Toro veya Carmen İtalyanlar gibi İtalyan tatlı kırmızı biberleri veya Yeni Meksika çeşitleriyle denemek.

Daha fazla madde için kendilerine biraz ısı veren daha kalın cidarlı biberlerle en iyi şekilde çalıştığını hissediyorum, ancak gerçekte çoğu kırmızı veya yeşil biber yapacaktır. Ve evet, sen de yeşil biberle yapabilirsin.

YUMURTALAR HAKKINDA

Yumurtaları çok hafifçe yenmeyi seviyorum , ancak isterseniz gerçekten onları karıştırmanız mümkün. Ayrıca, yumurtaların sosun kenarlarından ve kızılcıklarından geçmesini sağlamak için tavaya dökün, ancak isterseniz daha iyice karıştırın.

Her lokma ile biraz çeşitlilik arz eden küçük sos adalarından hoşlanıyorum.

İşte bu, arkadaşlarım! Menemen hakkında ne düşündüğünü söyle! Beğenmenizi ümit ederim.

Bu müthiş tarif için Köysev çiftliği domates sosunu yada sizin için hazırladığımız menemenliğimizi deneyebilirsiniz.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir