Güneşte Kurutulmuş Taze Fasulye

kurutulmus-fasulye-taze-fasulye-1170x778

Güneşte Kurutulmuş Fasulye

Kurutulmuş Fasulye, “Bugün ne pişirsem “sorusunun karşılığıdır benim için taze fasulye yemeği. Çocuklara sebze yedirmenin en kolay yolu da diyebiliriz.

Birçok sebzeye itiraz ederken kurutulmuş fasulye sorunsuz tercih ettikleri tek sebze. Yanına ilave edeceğiniz pilav çorba gibi alternatifler günü kurtarmak için en doğru tercih olabilir. Yaz ayının hem sağlıklı hem de bereketli sebzesi misafir sofralarında da kurtarıcı. İster zeytinyağlı isterse etli farklı birçok alternatifle doyurucu sofralar hazırlayabilir hem de sevdiklerinize mevsiminde sağlıklı bir şeyler yedirmenin gönül rahatlığını da yaşayabilirsiniz.

“Düşük kalorili, bol vitaminli, kalbe iyi gelir, şekeri dengeler. Zehirlendin mi? çabucak iyileştirir. Yaşlıların en büyük dostu.”

Bilmeyenler için farklı bir öneri de taze fasulye yaprağı sarması. Fasulye yaprağı da mı sarılır demeyin inanın bende ilk tadına baktığımda fasulye yaprağı olduğunu anlamamış tadına bayılmıştım. Amasya’da daha çok üzüm yaprağı tercih edilir o yüzden bende birçok insan gibi fasulye yaprağından sarma sarıldığını bilmeyenlerdendim. Üstelikte bir fasulye üreticisi olarak meğerse harika bir lezzeti boşa harcamışım senelerce. Bayburt’lu bir arkadaşıma misafir olduğumda ilk olarak tadına baktım. Yalnız yaprak sarmasının aksine taze fasulye yaprağı bulgur ve bol soğanla sarılıyor. Üzerine de tereyağlı sos döktünüz mü üzüm yaprağının lezzetini size aratmayacak. Benden tavsiye taze fasulye yaprağı bulmaya imkanı olan herkes denemeli bence.

Amasya ne kadar elmasıyla meşhur olsa da yazın en çok üretilen sebzelerden biride yeşil fasulye dir. Amasya’nın bereketli topraklarında üretilen fasulyeler hem yerli halk için en çok tüketilen besinlerden biri hem de iyi bir gelir kaynağıdır.  Köysev çiftliği kurutulmuş fasulye kendi tarlalarımızda yerli tohumdan yetiştirilmekte hem de üretim alanımız olan köyümüzde kurduğumuz mutfağımızda en doğal şekilde kurutulmaktadır. Tarlalardan toplanan fasulyeler temizlendikten sonra dilinerek en doğal kaynak olan güneşte kurutulmaktadır.

Kışın canınız fasulye yemeği istediğinde ani bir misafiriniz geldiğinde salata olarak ya da kavurarak harika lezzetler ortaya çıkarabilirsiniz.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir