Ev yapımı Elma Pekmezi (660 gr)

60,00

Stokta yok

  • Marka : Köysev . Amasya Köysev Çiftliğin’de üretilmektedir.
  • Ev yapımı, odun ateşinde yapılmıştır.
  • İçindekiler : Amasya Elması, az miktar pancar şekeri
  • Köyümüz egzoz dumanından, baz istasyonundan ve endüstri atıklarından  uzak doğal yerleşim yeridir.
  • Katkı maddesi olmadığından açıldıktan sonra oda sıcaklığında saklayınız
  • Sağlıklı Cam Kavanoz ile gönderilmektedir.
köysev 150 tl üzeri kargo bedava

köysev 150 tl üzeri kargo bedava

ev yapımı elma pekmezi

AMASYA ELMA PEKMEZİ

Elma pekmezi , Elma deyince aklınıza ilk neresi gelir? Tabi ki cevap belli Amasya. Bir Amasyalı olarak güzel şehrimin en nadide ürünü elma gurur kaynağımız. Çünkü Amasya elmasının ünü yurt dışında bile artık bilinir oldu. Özellikle Amasya elması yüksek oranlarda yurt dışına da ithal edilir durumda. Bilmeyenler diğer elmalardan farkı ne diye sorabilir hemen anlatalım.

Amasya elması,  özellikle ince kabuğu içinin bembeyaz oluşu ve ortadan ikiye böldüğünüzde yıldız şeklinde ki çekirdeğiyle bilinir.  Dış kabuğu kırmızıdır. Son yıllarda manavlarda ya da semt pazarlarında Amasya elması adı altında farklı tür elma çeşitleriyle karşılaşır oldum.

Nedenini araştırırken gördüm ki meğerse Amasya’da bile orijinal elma ağaçlarının sayısı oldukça azalmış. Yerine dikilen ağaçlarsa farklı bir türle aşılandığından görüntü olarak benzer ama tat ve doku olarak orijinal Amasya elmasından çok uzak. Neyse ki hala bu işe gönül vermiş üreticilerimizde mevcut.

Köysev’in elma pekmezi hikayesi :

7 yıl önce babam emekli olup İstanbul’dan Amasya’ya geri dönmeye karar verdiğinde bende çocuklarımla farklı bir dünyaya adım atmış oldum. Köyde doğmama rağmen köyle ilgili hatırladığım anım yok denecek kadar azdır. Yazları çok nadir yapılan kısacık misafirlikler dışında.

Uzun yıllar metropollerde yaşayınca bu sessiz ve doğal hayatın hoşumuza gittiğini de belirtmeliyim. Dedelerimizden kalan araziler ve özellikle elma bağı benim ve ailem için tüm vaktimizi alan bir uğraş oldu. Elma bağında seneler önce dikilmiş 65 adet elma ağacı başlarda oldukça gözümüzü korkuttu çünkü ilk yıllar elmaları değerlendirme konusunda pek başarılı olamadık. Zamanla gelen tecrübe bu durumu da çözdü tabi doğal olarak. Elmaların bir kısmını dilimleyip kurutarak bir kısmıyla da pekmez yaparak elmaları ziyan etmeden değerlendirme yolunu bulduk.

 

Sosyal medya hesaplarımızda paylaştığımız video ve resimleri incelediğinizde ağaçlarımızda hiçbir zirai ilaç kullanılmadığından yer yer elmalarımızın çürük olduğunu görebilirsiniz. Bu bizim için olumlu bile sayılabilecek bir durum çünkü biraz daha fazla ürün elde edeceğiz diye ne ağacımızı nede toprağımızı zehirlemeye niyetimiz yok. Bu nedenle biz elma kurularımızı ya da pekmezimizi hazırlarken sağlam olanları seçip yine hiçbir katkı maddesi kullanmadan sizlere ulaştırmanın gönül rahatlığını yaşıyoruz.

Elma Pekmezi nasıl yapılır?

Amasya’daki elma bağımızda yeterince büyüyüp olgunlaşan elmalarımız toplanır. Elma pekmezi için tek tek ayıklanarak temizlenir. Büyük pişirme tencerelerine konulan elmalarımızın üzerine yeterince su konulur ve odun ateşinde pişmeye bırakılır. Elma pekmezi, Su oranı komposto yapar gibi ayarlanır. İyice yumuşayan elmalarımız temiz bezlere dökülerek suyunu iyice bırakması için dinlendirilir. Elma pekmezi için Posasından ayırdığımız elma suyumuz tekrar pişirme tencerelerine alınarak yeniden odun ateşinde pişirilir.

Bu işlem oldukça uzun sürer. Elma suyu koyulaşıp kırmızı bir renk alana kadar pişirilir. Elma pekmezi pişirme işlemi sırasında tencerenin üzerine biriken köpük her defasında tahta kaşıkla alınır. Kıvam alan elma pekmezimiz ocaktan alınarak kavanozlara konur. İlave şeker yada herhangi bir koruyucu madde kullanılmadan hazırlanan Amasya elma pekmezi böylece sizlere ulaştırılmaya hazır hale gelir.

Pekmezin faydaları :

Elma pekmezi kandaki kolesterol oranını dengelemekten, vücuttaki toksinlerin atılmasına, soğuk algınlığından kansızlığa kadar birçok hastalığa iyi gelmesiyle bilinir. Özellikle küçük çocuklar için düzenli kullanımda vücut direncini arttırdığı bilinmektedir. Çocuklarınız için antibiyotik görevi görecek bu ileriki yaşlarda oluşabilecek kan hastalıkları içinde oldukça faydalıdır. Özellikle dünyaca ünlü Amasya elmasıyla ürettiğimiz bu ürünü siz ve aileniz güvenle tüketebilirsiniz.

 

 Genel Bilgiler

Tüm ürünlerimizi olduğu gibi Köysev güneşte kurutulmuş dolmalık biberi de gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız ya da ürünümüzün tadını beğenmezseniz koşulsuz iade alınır veya değişim yapılır.

Her türlü görüş ve önerilerinizi whatsapp hattımızdan (0543 628 28 58 ) iletebilir. Sosyal medya hesaplarımızdan tüm üretim sürecimizi takip edebilirsiniz.

Fiyat : Amasya Köysev Çiftliği elma pekmezi fiyatı (660 gr) : 60 ₺

İlk yorum yapan siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz yorum yok

Main Menu

elma pekmezi satış

Ev yapımı Elma Pekmezi (660 gr)

60,00